Growing herbs on the balcony - how to start?

14/3/19

Zioła to jedne z mniej wymagających roślin, dlatego warto zacząć ich samodzielną uprawę, zwłaszcza gdy lubimy sami eksperymentować w kuchni. Smak ziół kupionych w markecie nie równa się tym ekologicznym uprawianym na własnym tarasie. Za kilka tygodni powitamy wiosnę, więc warunki do uprawy będą lepsze z każdym dniem. Może czas zacząć nowe hobby?

Wybierz zioła, których smak i aromat lubisz

Jeśli zdecydujesz się na zioła, których już teraz chętnie używasz w kuchni, uprawa z pewnością przyniesie Ci wiele satysfakcji. Własny ogródek ziołowy pozwoli także na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy – nie będzie konieczności stania w kolejce po świeże rośliny w markecie. Samodzielne uprawianie roślin jest o wiele tańsze niż kupowanie gotowych w pobliskim warzywniaku. Ponadto masz pewność, że zioła będą w 100% ekologiczne – do Ciebie należy decyzja czy i ewentualnie czym będziesz je nawozić.

Znajdź odpowiednią ziemię

Możesz postawić na najprostsze rozwiązanie i kupić gotową mieszankę ziemi do uprawiania ziół. Alternatywnie możesz przygotować właściwe podłoże samodzielnie. Wtedy należy zaopatrzyć się w część podłoża, która będzie odpowiadała za drenaż, np. żwir lub małe kamyki oraz w część przepuszczalną – w tej warstwie świetnie sprawdzi się piasek i/lub torf. Gdy wybierzesz odpowiednie podłoże, skup się na naczyniach, w których będą rosły zioła.

Posadź zioła w doniczkach i zadbaj o odpowiednie stanowisko dla swoich roślin

Podobnie jak w przypadku podłoża oferta rynkowa doniczek do uprawy ziół jest bardzo zróżnicowana. Niemalże w każdym sklepie ogrodniczym lub markecie otrzymasz takie pojemniki, które często zaprojektowane są już w taki sposób, by posadzić w nich określone zioła. Przed zakupem zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane – powinien być wodoodporny i trwały. Najlepiej, gdyby do skrzynki lub doniczki była dołączana także podstawka odprowadzająca nadmiar wody, gdy zdarzy Ci się podlać zioła zbyt obficie. Gdy już zdecydujesz, czy sadzisz zioła w doniczkach, czy w skrzyni, wybierz odpowiednie miejsce na swoim balkonie lub tarasie, w którym Twoje rośliny przez cały dzień będą nasłonecznione.

Podlewaj – koniecznie regularnie

Zioła niezależnie od rodzaju należy podlewać regularnie. W innym przypadku szybko więdną i czasem nie wracają już do pierwotnego wyglądu. Aby cieszyć się dobrze wyglądającymi i smacznymi ziołami, od wiosny aż do jesieni należy je właściwie nawadniać. Czasami trochę trudu sprawia dobranie odpowiedniej ilości wody. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie automatyzacja tej czynności i zakup dozowników wody Blumat odpowiednich do doniczek lub skrzynek. Ten inteligentny dozownik dostarcza Twoim roślinom takiej ilości wody, jakiej potrzebują i wtedy, kiedy jej potrzebują! Podlewa roślinę tylko wtedy, gdy ziemia wokół dozownika jest sucha. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko, gdy wyjeżdżasz na kilka dni, ale także odciąży Cię w codziennych czynnościach, które należy wykonywać, aby przez długi czas cieszyć się świeżymi ziołami.

Podsumowanie

Wybierając do uprawy zioła, których smak lubisz, zwiększasz prawdopodobieństwo, że tego typu prace ogrodnicze sprawią Ci przyjemność. Obecnie na rynku mamy duży wybór zarówno ziemi, jak i doniczek do posadzenia ziół. Bez trudu znajdziesz takie, które będą pasowały do Twojego balkonu. Ważne jest właściwe i regularne podlewanie ziół. Dlatego postaw na dozowniki wody Blumat, a wtedy zyskasz pewność, że Twoje zioła otrzymają taką ilość wody, jakiej potrzebują do optymalnego wzrostu.


Add Comment