How do you water a tuja on a balcony or terrace?

30/4/19

Tuje doskonale sprawdzają się jako ozdobne, dosyć odporne na działanie warunków atmosferycznych i mało wymagające rośliny tarasowe oraz balkonowe. Należy jednak pamiętać, że aby mogły one cieszyć swoim wyglądem przez cały rok, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Jak często je podlewać?

Podlewanie tui

Tuje rosnące w doniczkach wymagają stale wilgotnego podłoża. Stąd też niezbędne jest ich regularne podlewanie (odwapnioną wodę o temperaturze zbliżonej do otoczenia należy bezpośrednio dostarczać do podłoża). W przypadku roślin ustawionych w cienistych miejscach okres pomiędzy kolejnymi podlewaniami powinien wynosić średnio 2 dni. W przypadku tui mocno eksponowanych na promienie słoneczne konieczne może być nawet codzienne uzupełniania wody w doniczce.

Na rytm podlewania istotnie wpływa także pora roku. Przyjmuje się, że tuje wymagają częstszego uzupełniania wody w okresie wiosennych odwilży oraz latem (w przybliżeniu od marca/kwietnia do września/października). Jeśli chodzi natomiast o czas zimowych mrozów, tuje w doniczkach wymagają regularnego, aczkolwiek mniej intensywnego podlewania.

Dla wielu osób konieczność tak częstego podlewania może być problematyczna. Na szczęście istnieje możliwość zaopatrzenia się w odpowiedni system nawadniania kropelkowego, który zatroszczy się za nas o odpowiednią wilgotność podłoża w doniczce.

Automatyczne nawadnianie kropelkowe – rozwiązanie dla zapracowanych 

Ciekawym i bardzo pomocnym rozwiązaniem dla osób zapominających o regularnym podlewaniu swoich doniczkowych tui jest system nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat. W jego skład wchodzą ceramiczne kroplowniki i system wężyków, którymi możemy dostarczyć wodę ze zbiornika grawitacyjnego albo bezpośrednio z sieci wodociągowej za pośrednictwem reduktora ciśnienia. Nawadnianie kropelkowe możemy wykorzystać do podlania pojedynczej rośliny lub też stworzyć cały, bezobsługowy system zaopatrujący w wodę wiele doniczek. Kroplowniki z czujnikami wilgotności umieszczamy w doniczce z tują. Do nawadniania roślin w wysokich donicach powinniśmy  zastosować dłuższe kroplowniki Tropf-Blumat Maxi, które zbadają wilgotność gleby na odpowiedniej głębokości. W zależności od wielkości naszych donic czy skrzyń, w których rosną tuje, umieszczamy odpowiednią liczbę kroplowników (1 utrzymuje odpowiednią wilgotność na obszarze o średnicy do 25 cm). Możemy również zastosować kroplowniki dystrybucyjne (bez czujnika wilgotności), które dostarczają tyle wody, na ile pozwoli im kroplownik z czujnikiem wilgotności. Taki system podłączamy do sieci wodociągowej i mamy pewność, że nasze tuje zostaną odpowiednio podlane, nawet gdy nie będzie nas w domu. 

Add Comment