Is it possible to save on watering plants?

20/5/19

Uprawa roślin na balkonach, ogródkach czy w szklarniach nie jest możliwa bez nawadniania. Ze względów ekonomicznych i ekologicznych wodę, w miarę możliwości, powinniśmy wykorzystywać z umiarem. Jak oszczędzać wodę, uprawiając rośliny?

Zastosowanie nawadniania kropelkowego

Podlewając konewką czy wężem, zazwyczaj wykorzystujemy większą ilość wody, niż jest potrzebna roślinie, dodatkowo podlewając jeszcze ziemię, do której nie sięgają systemy korzeniowe roślin. Przy takim nawadnianiu trudno jest stwierdzić czy rośliny otrzymały już odpowiednią ilość wody – zazwyczaj podlewamy więc trochę na zapas. Bardzo dobrym rozwiązaniem na oszczędzanie wody jest precyzyjne nawadnianie kropelkowe. Taką możliwość daje system automatycznego nawadniania Tropf-Blumat. Zastosowane w nim kroplowniki wyposażone są w czujnik, który na bieżąco bada wilgotność gleby. Ilość wody dostarczana roślinie przez system Tropf-Blumat jest dokładnie dopasowana do jej potrzeb. Stosując nawadnianie kropelkowe, unikamy nie tylko marnotrawienia wody, ale także przelewania czy przesuszania roślin. Woda jest dostarczana powoli, dzięki temu jest bardzo efektywnie wykorzystywana, bez strat na podlewanie otoczenia roślin czy przesączania się poza zasięg ich korzeni.

Wykorzystanie wody deszczowej

Dobrym sposobem na oszczędność wody jest także gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej. Jeśli wykorzystujemy system Tropf-Blumat i korzystamy ze zbiornika grawitacyjnego jako źródła wody możemy użyć do podlewania wody deszczowej. Jest to też na pewno rozwiązanie ekologiczne.  

System nawadniania Tropf-Blumat sprawdzi się na balkonach, małych rabatach kwiatowych i w szklarniach. Jego zastosowanie z pewnością przyniesie nie tylko oszczędność wody, ale i czasu poświęconego na podlewanie. 


Add Comment