Watering the monster - automatic irrigation system?

05/8/19
Monstera w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna. Jest ulubioną ozdobą minimalistycznie urządzonych wnętrz, o czym mogą przekonać się aktywni użytkownicy Instagrama. Jej zwolennicy cenią ją za niewielkie wymagania, do minimum ograniczające niezbędne przy niej zabiegi. Warto pamiętać, że zbyt obfite lub za częste podlewanie monstery może być dla niej nawet zabójcze.

Jak dbać o monsterę?

Monstera to długowieczne pnącze, które może osiągnąć rozmiar nawet 200 cm. Jej duże, dekoracyjne liście z dziurami stanowią doskonałą dekorację każdego pomieszczenia. Aby monstera zachowała ładny kształt, konieczne jest zastosowanie odpowiednio mocnych podpór. Roślina ta dobrze rośnie w zaciemnionych miejscach – nie lubi silnego, bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej rozwija się w zacisznych stanowiskach bez przeciągów. Preferuje wysoką wilgotność powietrza, ale nie toleruje zbyt obfitego podlewania. W lecie wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, w zimie – co dwa tygodnie. Nawadnianie nie powinno być zbyt obfite, gdyż może powodować żółknięcie i brązowienie starszych liści.

System automatycznego nawadniania dla roślin o niewielkich wymaganiach

W związku z tym, że monstera wymaga precyzyjnego podlewania, warto rozważyć zastosowanie dozownika wody do doniczek. Nawadniacz z ceramicznym stożkiem umieszczony w doniczce jest połączony ze zbiornikiem wypełnionym wodą za pomocą silikonowego wężyka. Umożliwia on roślinom samodzielne pobieranie wymaganej ilości wody według ich indywidualnego zapotrzebowania. Niweluje to ryzyko niebezpiecznego przelania, mogące skutkować zniszczeniem lub obumarciem liści. Dzięki dozownikowi wody do doniczek, rośliny otrzymują dokładnie taką ilość wody, jakiej potrzebują.

Paradoksalnie może mieć to szczególnie duże znaczenie w przypadku roślin o niewielkim zapotrzebowaniu na wodę, tj. monstera. Ponieważ rzadko wykonujemy przy niej jakiekolwiek czynności, łatwo zapomnieć o tym, kiedy ostatnio podlewaliśmy roślinę. Przez nieuwagę możemy doprowadzić do jej przelania. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie dozownika wody do doniczek, z pewnością unikniemy tego problemu. Wystarczy tylko raz na jakiś czas sprawdzić ilość wody w zbiorniku.

Add Comment