Kwitnąca dracena wonna

02/10/18
Window sill

Dracena wonna, zwana też często palmą kukurydzianą lub fałszywą palmą jest bardzo popularną rośliną domową. Jest uprawiana głównie ze względu na szybki wzrost i piękne liście z szerokim żółto-zielonym pasem po środku. Jest to roślina o zaskakującej umiejętności przetrwania w pomieszczeniach o przeróżnych warunkach od pełnego słońca do cienia. Jest w stanie przetrwać najgorsze zaniedbania, jest to roślina prawie "nie do zabicia". Dlatego nie jest niczym niezwykłym, zobaczyć okazy, które mają 10, 20 lub nawet 40 lat, co jest rzadkością w przypadku innych roślin doniczkowych!

Kilkanaście lat temu otrzymaliśmy Dracenę wonną (Dracaena fragrans) często nazywaną smokowcem wonnym, która wyrosła do około 2,5 metra i mieliśmy problem z utrzymaniem jej w domu. Postanowiliśmy przenieść ją do biura bo mieliśmy tam więcej miejsca. Ponieważ po sezonie letnim nie bywamy w nim codziennie, a nie chcieliśmy, żeby nam uschła włożyliśmy do doniczki dwa dozowninki Blumat dla roślin domowych i zapomnieliśmy o podlewaniu i o Dracenie też. Roślina sobie spokojnie rosła, aż któregoś dnia koleżanka nam zaraportowała, że nasza dracena kwitnie i nieziemsko pachnie. Nie troszczyliśmy się o nią jakoś specjalnie, przez kilka miesięcy podlewał ją Blumat i to chyba była właściwa opieka bo podziękowała nam za nią tymi wonnymi kwiatami.

Host plant

All plants and distribution drippers

Dracena jest uprawiana prawie wyłącznie ze względu na jej atrakcyjne liście. Czasami jednak może nas zaskoczyć, jak nasza w biurze. Roślina ta od czasu do czasu, po kilku latach uprawy, kwitnie, tworząc kwiaty zebrane w kiście z białymi pąkami, które otwierają się wieczorem lub nocą masą białych kwiatów. I bardzo intensywnie pachną! Intensywny, mocny, słodki, zapach atakuje całe pomieszczenie. Jest tak intensywny, że czasem staje się nie do zniesienia, a właściciel czuje się zmuszony do odcięcia łodygi kwiatu lub przeniesienia rośliny do nieużywanego pokoju i zamknięcia do niego drzwi zwłaszcza w nocy. Roślina pachnie tak intensywnie, że może wypełnić swym zapachem cały 2 piętrowy biurowiec.

Plants with distribution drippers installed

All plants in one pot
Plants with distribution drippers installed
Dracena od czasu do czasu, po kilku latach uprawy, kwitnie, tworząc kwiaty zebrane w kiście z białymi pąkami
All plants in one pot
zamierające liście

Środek rośliny z którego wyrasta kwiat zamiera i pojawią się nowe odnogi. Nowa "głowa" wyłoni się ze środka listowia obok miejsca, w którym znajdowała się łodyga kwiatowa. Jest to podobne do przycinania rośliny. Nowy wzrost zaczyna się poniżej cięcia. Jeśli chcecie właściwie podlać dracenę - zastosujcie Blumat. Dozowniki Blumat pozwalają utrzymać w doniczce stały poziom wilgoci i jeśli nie zapomnimy o dolaniu wody do zbiornika roślina nigdy nie będzie przesuszona. Na zimę zbiornik można postawić trochę niżej aby zredukować ilość dostarczanej wody bo większość roślin redukuje konsumpcję wody w okresie zimowym.

Dodaj komentarz