Pytania i odpowiedzi

  1. Czy do działania systemu są używane jakieś środki chemiczne? Nie. Zarówno system Tropf-Blumat jaki i Blumat dla roślin domowych działają wyłącznie na zasadzie osmozy, bez chemii.
  2. Czy nawadniacze Blumat i Tropf-Blumat mogą być użyte dłużej niż przez jeden sezon? Obydwa rodzaje nawadniaczy mogą być używane przez wiele lat. Nie zawierają one elementów, które się całkowicie zużywają. Jeśli na powierzchni ceramicznych stożków pojawi się osad może zostać usunięty za pomocą drobnego papieru ściernego. Wszystkie elementy plastikowe są wykonane z wytrzymałego plastiku odpornego na światło ultrafioletowe. Udzielamy 2 lata gwarancji na wszystkie oferowane produkty.
  3. Co zrobić jeśli czujnik wyschnie? Jeśli zbiornik z wodą jest pusty lub woda z kranu nie była doprowadzana ceramiczny stożek również ulegnie wysuszeniu. W takim przypadku należy ponownie napełnić stożki wodą tak jak w przypadku pierwszej instalacji.
  4. Czy system Blumat może być także używany do nawadniania roślin owadożernych? Tak. Rośliny owadożerne mogą być nawadniane zarówno przez Tropf-Blumat jak i Blumat dla roślin domowych.
  5. Czy systemy Blumat lub Tropf-Blumat kamienieją? Nie. W przeciwieństwie do innych systemów nawadniania woda jest rozprowadzana przez miękkie sylikonowe wężyki, a nie dysze. W przypadku osadzenia się warstwy kamienia na końcu wężyka kroplownika można go łatwo usunąć delikatnie go naciskając. Dlatego też bezpieczne jest dodawanie nawozu do zbiornika z wodą pobieraną przez kroplowniki. Ryzyko osadzania się kamienia istnieje w przypadku kroplowników dystrybucyjnych, będących przedłużeniem kroplownika Tropf-Blumat. Dlatego w przypadku wykorzystywania kroplowników dystrybucyjnych nie zalecamy dodawania nawozu bezpośrednio do zbiornika z wodą.
  6. Czy rośliny o różnym zapotrzebowaniu na wodę mogą być nawadniane jednocześnie?Tak. Każda jednostka systemu Tropf-Blumat w miejscu, w którym się znajduje sprawdza czy ziemia jest właściwie nawodniona i reaguje jeśli poziom wody jest za niski. Każdy czujnik Tropf-Blumat może być wyregulowany do różnych poziomów nawodnienia. Jednostki Blumat dla roślin domowych także reagują w zależności od poziomu nawodnienia w doniczce, w której się znajdują. Jeśli jedna roślina wymaga więcej wody niż inne w tej samej skrzynce wówczas zalecamy zastosowanie kroplownika przy każdej z roślin.
  7. Czy podlewanie roślin umieszczonych na różnych wysokościach, np. donice stojące na podłodze,doniczki na parapecie i kosze cwiszące pod sufitem? Dla Tropf-Blumat nawadnianie roślin ustawionych na różnych wysokościach, z jednego systemu nie stanowi problemu pod warunkiem, że system jest podłączony do kranu lub gdy zbiornik grawitacyjny jest umieszczony wyżej niż rośliny na najwyższym poziomie (zobacz następne pytanie). Każda jednostka wykrywa czy właściwy poziom nawodnienia w danym miejcu jest osiągnięty i w oparciu o to reaguje. Różnica w ciśnieniu wody w związku z różnicą wysokości może być w prosty sposób skompensowana poprzez uregulowanie za pomocą śruby regulacyjnej na głowicy czujnika Tropf-Blumat. Jeśli zastosujemy nawadniacze do roślin domowych Blumat, wówczas nieuniknione jest użycie kilku zbiorników z wodą, do podlewania roślin na różnych wysokościach gdyż wysokość umieszczenia zbiornika wpływa na ilość doprowadzanej wody.
  8. Czy doniczki z roślinami mogą być umieszczone powyżej źródła wody? Tropf-Blumat: Tak, jeśli dostarczamy wodę z kranu za pośrednictwem reduktora ciśnienia, rośliny mogą być 4 m powyżej poziomu kranu. Jeśli długość 8mm węża doprowadzającego wodę nie jest dłuższa niż 20m nawet rośliny, które znajdują się 7m powyżej kranu będą właściwie nawadniane. Tropf-Blumat: Nie, jeśli woda jest pobierana ze zbiornika grawitacyjnego. W takiej systuacji rośliny muszą się znajdować poniżej zbiornika aby otrzymywać właściwą ilość wody, zbiornik musi się znajdować 10cm wyżej na każdy metr bieżący węża doprowadzającego wodę. Np. jeśli odległość pomiędzy zbiornikiem i ostatnią rośliną wynosi 8m, to zbiornik musi być umieszczony przynajmniej 80cm powyżej poziomu gleby w doniczkach. Blumat dla roślin domowych: Tak. Należy pamiętać, że różnica wysokości pomiędzy zbiornikiem i doniczką wpływa na ilość dostarczanej wody. Lustro wody w pojemniku z wodą musi być poniżej zielonego kapturka nawadniacza w doniczce. Ustawienie zasobnika z wodą wyżej lub niżej pooduje odpowiednio zwiększenie lub zmniejszenie dopływu wody. W przypadku roślin o większym zapotrzebowaniu wody zalecamy użycie więcej niż jednego nawadniacza lub nawadniacza Blumat XL.
  9. Czy Blumat lub Tropf-Blumat wymagają zasilania energią elektryczną lub programowania? Nie.Systemy działają w oparciu o zjawisko naczyń połączonych bez potrzeby podłączenia do źródła prądu czy programowania.
  10. Z jakiego materiału jest wykonany i jaka jest średnica węża doprowadzającego wodę do systemu Tropf-Blumat?  Wąż doprowadzający wodę jest wykonany z PCV igielitowy, nieuzbrojony. Średnica wewnętrzna to 6,0 mm, średnnica zewnętrzna  to 8 mm, grubość ścianki 1,0 mm (wszystkie wymiary z toleracją +- 0,2 mm