Jak to działa?

System Blumat nawadnia rośliny indywidualnie, w zależności od ich potrzeb tak dokładnie jak to jest tylko możliwe. Mierzy wilgotność głęboko w ziemi przy każdym kroplowniku i reaguje stosownie do stanu wilgotności ziemi w danym miejscu. Jeśli ziemia wysycha kroplownik zaczyna powoli dostarczać wodę. Im bardziej suchy grunt tym więcej wody jest dostarczane. W momencie osiągnięcia optymalnego poziomu wilgotności proces jest samodzielnie przerywany. Kroplownik Tropf-Blumat bierze pod uwagę nasłonecznienie, opady, wilgotność powietrza oraz indywidualne potrzeby roślin podczas różnych faz ich wzrostu.Ten film może być oglądany na www.youtube.com/watch?v=bUzpYZsyeUk.
Każda jednostka Tropf Blumat jest czujnikiem i kroplownikiem jednocześnie. Siła suchej ziemi do wysysania wody powoduje pobranie wody z glinianego stożka kroplownika i wytworzenie w nim próżni. Membrana zintegrowana w głowicy połączonej ze stożkiem transformuje próżnię na zredukowane ciśnienie na rurki kroplownika, co powoduje ich otwarcie i kapanie wody.
Po pewnym czasie grunt jest wilgotny i stożek jest w stanie zassać wodę z powrotem od otaczającej go ziemi. Próżnia znika, a rurki kroplownika zamykają się. Woda przestaje kapać. Żaden zewnętrzny kabel ani żadne źródło elektryczne czy też komputerowe programowanie nie są potrzebne do działania systemu. Właściwa ilość wilgotności potrzebna każdej indywidualnej roślinie może być modyfikowana dzięki możliwości zmiany ustawienia znajdującej się na głowicy kroplownika Tropf-Blumat śruby regulacyjnej. Zwykle raz uregulowany system nie wymaga późniejszych zmian.Jak działa Blumat zaprezentowała Maja Popielarska w swoim programie "Maja w ogrodzie". Film możecie Państwo zobaczyć tutaj.