Podłączenie systemu do zbiornika z wodą

Jeśli nie ma możliwości podłączenia Systemu Tropf-Blumat do kranu lub gdy chcemy korzystać z wody deszczowej, lub chcemy dodawać nawóz do wody wykorzystywanej do podlewania, może on być podłączony do zbiornika grawitacyjnego.

Dwa istotne parametry powinny być wzięte pod uwagę przy wyborze zbiornika. Są to jego wielkość i wysokość, na jakiej ma być umieszczony. Idealnym byłby duży zbiornik umieszczony piętro lub dwa powyżej rosnących roślin.
  zbiornik z wodą

Wielkość zbiornika

Wielkość zbiornika, jest uwarunkowana ilością roślin, które będą podlewane oraz liczbą dni, przez które system będzie pozostawiony bez uzupełnienia wody. Dobrym wyznacznikiem jest ilość wody, jakiej zwykle musimy użyć, aby podlać rośliny ręcznie w ciepły, słoneczny dzień. Ta wielkość, pomnożona przez liczbę dni, przez które system ma działać bez nadzoru byłaby naszą wymaganą wielkością zbiornika.

Wysokość umieszczenia zbiornika  

Wysokość umieszczenia zbiornika

Zbiornik powinien być umieszczony na wysokości przynajmniej 50 cm powyżej poziomu kroplowników Tropf-Blumat. Przy dłuższych uprawach nie mniej niż 50 cm, ale przynajmniej 10cm wyżej na każdy metr uprawy. Czyli np. długość uprawy wynosi 9 metrów to zbiornik nie może być niżej niż 90 cm powyżej poziomu kwiatów. Dla dużych instalacji zaleca się umieścić zbiornik na wyższym piętrze, w szczególności, gdy zbiornik musi być ręcznie napełniany.

Zalecamy wybieranie zbiorników nieprzepuszczających światła, aby zapobiec rozwojowi glonów, które mogą wraz z wodą dostać się do kroplowników i je zablokować. Powinien być on również zamykany (pokrywa), aby zapobiec wpadaniu śmieci, liści czy insektów i tym samym zaśmiecaniu wody. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących czystości wody, dlatego też zwykle dodatkowy filtr nie jest wymagany.Aby podłączyć przewód doprowadzający wodę o średnicy 8mm Ø (czarny lub biały), należy zastosować złączkę do zbiornika grawitacyjnego. Znajduje się ona w każdym zestawie Tropf-Blumat dla 3 metrów, może być też zakupiona oddzielnie. Aby zamontować złączkę należy wywiercić w dnie lub najlepiej w dolnej części ściany zbiornika otwór o średnicy 12mm Ø. Podkładka uszczelniająca powinna być założona od wnętrza zbiornika, tak jak na rysunku po prawej stronie.   złączkę do zbiornika grawitacyjnego
Poniżej prezentujemy przykład montażu zbiornika naściennego o pojemności 28 l wykorzystywanego do podlewania 5 m skrzynek balkonowych. Dzięki uprzejmości bloga Mala rzecz a cieszy

.
Pojemnik na wodę   Ręcznie wykonana płyta   Zbiornik wody wiszący
Pojemnik na wodę o pojemności 28 l. Pokrywa chroniąca przed światłem oraz przed spadającymi przedmiotami.   Ręcznie wykonana płyta przykręcony 4 śrubami do ściany. Wycięcia pozwalają powiesić pojemnik w ustalonym położeniu.   Zbiornik wody wiszący na ścianie.

Powrót