Czy nasze rośliny są dobrze podlane?

22/7/20
Właściwe podlewanie roślin domowych jest jednym z najistotniejszych wyzwań stojących przed hodowcą roślin. Prostota tej czynności jest tylko pozorna. Tak jak różnorodne są rośliny uprawiane przez nas w domach czy na balkonach tak różne są ich wymagania dotyczące prawidłowego nawodnienia.

Jak prawidłowo zmierzyć wilgotność gleby?

Niezależnie od tego, czy podlewamy rośliny doniczkowe, rząd pomidorów, czy krzewy i drzewa dla sprawdzenia prawidłowości nawadniania warto dokonać pomiaru wilgotności ziemi. W tym celu najlepiej skorzystać z cyfrowego czujnika wilgotności gleby Blumat Digital.

Cyfrowy czujnik wilgotności gleby dla prawidłowego monitorowania poziomu nawodnienia

Profesjonalny czujnik wilgotności gleby wyświetla po naciśnięciu przycisku zapotrzebowanie rośliny na wodę. Jest on użyteczny w szczególności w takich sytuacjach, gdy trudno jest oszacować wilgotność gleby tak jak np. w przypadku roślin w głębokich pojemnikach. Blumat Digital podaje informację dotyczącą, jakiej siły ssącej potrzebują korzenie, aby „wyciągnąć” wodę z ziemi.

Pomiar ma miejsce na końcu porowatego ceramicznego stożka. W kontakcie z suchą ziemią stożek traci wodę, jeśli później ziemia zostanie nawodniona stożek zasysa z niej wodę. Różne poziomy wilgotności ziemi powodują różne ujemne ciśnienie osmotyczne w czujniku. Negatywne ciśnienie jest wyświetlane na wyświetlaczu. Wysokie wartości, np. powyżej 200 mb = sucha ziemia; niskie wartości, np. poniżej 50 mb = mokra ziemia. Rośliny w donicach najlepiej czują się przy wartości między 50 a 120 mbar, podczas gdy rośliny w gruncie najlepiej czują się przy wartości z przedziału między 150 a 250 mbar.

Dodaj komentarz

Musisz zalogować , aby dodać komentarz.