Czy moje bonsai jest dobrze podlane?

31/10/18Dzięki uprzejmości naszego klienta możemy Państwu pokazać jak można wykorzystać czujniki wilgotności gleby Blumat Digital do monitorowania nawodnienia drzewek bonsai. 

Nauka właściwego podlewania bonsai wymaga wielu lat doświadczenia i nawet wtedy nie zawsze udaje się właściwie rozpoznać moment, w którym drzewko powinno być podlane. 

Bonsai rosną na ogół w płaskich doniczkach, wypełnionych niewielką ilością podłoża, które bardzo szybko traci wilgoć, zwłaszcza w nasłonecznionych miejscach. Aby poznać optymalny moment podlewania rośliny, należy codziennie obserwować i badać jej podłoże. Można to robić ręką, ale dobrym pomysłem na badanie stanu ziemi w doniczkach jest użycie miernika wilgotności. Ten profesjonalny miernik, który widzicie Państwo na zdjęciach działa bardzo dobrze w różnych rodzajach podłoża i na różnej głębokości dając nam informację czy bonsai zostało prawidłowo podlane. Czasami tylko wydaje nam się, że ziemia jest wilgotna bo sprawdziliśmy górną warstwę gleby, ale nie wiemy czy na dnie doniczki przypadkiem nie stoi woda bo podlaliśmy roślinę zbyt dużo. Pewność w takiej sytuacji może nam dać profesjonalny czujnik wilgotności, który mierzy poziom nawodnienia rośliny. 

W odróżnieniu od większości innych czujników wilgotności, tensjometr Blumat Digital nie mierzy przenikalności dielektrycznej gleby. Pomiar ma miejsce na końcu porowatego ceramicznego stożka. W kontakcie z suchą ziemią ceramiczny stożek wilgotnościomierza traci wodę, jeśli później ziemia zostanie nawodniona stożek zasysa z niej wodę. Różne poziomy wilgotności ziemi powodują różne ujemne ciśnienie osmotyczne w czujniku. Negatywne ciśnienie jest wyświetlane na wyświetlaczu. Wysokie wartości, np. powyżej 200 mBar = sucha ziemia; niskie wartości, np. poniżej 50 mBar = mokra ziemia. Tensjometr Blumat Digital może być wykorzystany we wszystkich rodzajach gleby i granulatach glinianych.

Cenne rośliny, a takimi bez wątpienia są bonsai, są zwykle bardzo wrażliwie na stan podłoża, czy jest ono zbyt mokre czy zbyt suche. Szczególnie w okresie zimowym trudno jest określić najlepszy moment podlewania. Z cyfrowym miernikiem Blumat Digital, który gwarantuje dokładny pomiar wilgotności gleby, z precyzją jaka jest dostępna w profesjonalnych urządzeniach stosowanych w komercyjnych uprawach owoców, jest to możliwe bez żadnych problemów.

Głęboko włożony ceramiczny, czujnik stożka mierzy chłonność korzeni i wyświetla wartości na wyświetlaczu. Im wyższa mierzona wartość, tym suchsza jest gleba i tym bardziej spragniona jest nasza roślina. Instrukcja użytkowania zawierają listę z referencyjnymi wartościami dla różnych roślin. Po przekroczeniu maksymalnych wartości, czas ponownie podlać roślinę.


Add Comment