How to water African Violet?

12/11/19

Bardzo lubię fiołki afrykańskie, ale moje dotychczasowe próby utrzymania ich przy życiu zawsze kończyły się porażką. Było tych prób kilka, ale bez względu na to jak bardzo się starałam nie zapominać o ich podlewaniu, rośliny umierały. Niestety pamięć ludzka jest zawodna i czasami moja roślina pozostawała dłużej bez wody lub odwrotnie podlałam ją zbyt obficie. W wyniku takiej opieki moje rośliny traciły liście i w końcu całkowicie zanikały. 

Jak więc dbać o fiołka?

W tym roku za namową siostry postanowiłam zastosować dozowniki wody dla roślin domowych Blumat do podlewania tego pięknego kwiatka. Dzięki dozownikom roślina pobiera wodę sama z naczynia, które obok niej ustawimy, w takiej ilości jaka jest jej w danym momencie potrzebna. Woda jest dostarczana bezpośrednio do korzeni roślin co eliminuje zalewanie liści.

Otrzymałam od niej małą sadzonkę fiołka, z której powoli zaczęła rozwijać się piękna, kwitnąca roślina. Od samego początku podlewaniem zajmował się ceramiczny dozownik Blumat, który umieściłam w doniczce. Drugi koniec rurki znajdującej się na dozowniku umieściłam w ładnej szklanej karafce i zapomniałam o podlewaniu, a roślina ślicznie kwitnie już od sierpnia. Dodatkową zaletą korzystania z dozownika wody ze zbiornikiem jest to, że roślina otrzymuje zawsze wodę o temperaturze pokojowej co dla fiołków jest bardzo ważne. Kontroluję ją od czasu do czasu aby nie zabrakło wody w naczyniu. Powierzchnia ziemi wygląda na suchą, ale dozownik Blumat dostarcza wodę bezpośrednio do ziemi wokół korzeni rośliny i mój fiołek kwitnie obficie. Szczerze polecam Blumat. Dzięki niemu mój fiołek cieszy moje oczy pięknem swoich różowych kwiatów w te chłodne jesienne dni. Jeśli chcielibyście zakupić taki dozownik możecie to zrobić tutaj: https://blumat.pl/dozownik-wody-do-doniczek/blumat-classic-dozownik-do-roslin-domowych


Poniżej kilka porad dotyczących opieki nad fiołkami afrykańskimi
  • Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, do podlewania używajcie wody o temperaturze pokojowej.
  • Liście sa podatne na gnicie jeśli wilgotność ziemi jest zbyt duża, dlatego fiołki afrykańskie należy podlewać od spodu doniczki (spodek) lub zastosować dozowniki wody takie jak Blumat aby uniknąć nadmiaru wody na liściach.
  • Usuwajcie brud z liści za pomocą małej, miękkiej szczoteczki.
  • Nawoźcie roślinę co 2 tygodnie nawozem o wysokiej zawartości fosforu, ale tylko podczas sezonu wegetacyjnego (wiosna, lato). Nawożenie rozpoczynamy dopiero wtedy gdy zauważymy, że roślina potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Nadmierne nawożenie jest większym problemem niż niedożywienie rośliny.
  • Wiele odmian fiołka preferuje ciepło (18° C lub więcej) chociaż, niektóre mogą tolerować niższe temperatury. Zimą trzymaj fiołka z dala od chłodnego powietrza z okna w mieszkaniu.
  • Nadmierne podlewanie jest główną przyczyną utraty tych pięknych kwiatów. Jeśli nie macie ręki do kwiatów lub macie zbyt mało czasu zastosujcie automatyczne nawadnianie.


Add Comment

You must login to add a comment. If you do not have an account, you may register for one. Registration is free!