Nawadnianie małej szklarni

18/2/21

Ze względu na zamknięte środowisko wilgotność i temperatura w szklarni muszą być stale kontrolowane, a uprawa musi być regularnie odżywiana. Nawadnianie w szklarni czy tunelu foliowym ze względu na zamknięcie systemu wymaga dużej precyzji.

 Uprawiając rośliny w szklarni musimy zadbać przede wszystkim o dostarczenie im odpowiedniej ilości wody. Dokładnie takiej ilości jakiej potrzebują. Należy też zadbać o właściwe, dobrze przepuszczające podłoże tak aby system korzeniowy był dobrze napowietrzony gdyż umożliwi to zdrowy wzrost korzeni. Oprócz dostarczenia wody do systemu korzeniowego powinniśmy różnież zadbać o utrzymaniu właściwego mikroklimatu w całym pomieszczeniu.

 Jaki system nawadniania jest wobec tego najlepszy dla szklarni?

Każda szklarnia wymaga jakiegoś systemu nawadniania, od najbardziej podstawowego do najbardziej zaawansowanego. Kluczem jest wybór takiego, który byłby najbardziej odpowiedni dla nas. W zależności od tego czy chcesz zaoszczędzić czas czy pieniądze możesz wybrać jedną z poniższych metod podlewania:

Wąż ogrodowy lub konewka

Najprostsze rozwiązanie, które jest najtańszym sposobem nawadniania roślin w szklarni i jest to jego główna zaleta. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić pieniądze i lubisz spędzać czas z roślinami w szklarni dbając o ich podlewanie sam to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Ten sposób nawadniania sprawdzi się w małych uprawach. Jest on jednak mało efektywny ponieważ wiąże się z dużymi stratami wody. Dodatkowo często woda osiada na liściach zwiększając ryzyko chorób grzybowych.

Najczęściej w szklarniach i pod folią stosuje się mikrozraszanie lub nawadnianie kropelkowe.

Mikrozraszanie, system zamgławiania

Działa najlepiej w przypadku dużych szklarni i rozwijających się sadzonek. Działa poprzez wypuszczanie drobnych kropelek wody na wierzchołki roślin. Utrzymuje świeżość liści, jednocześnie dostarczając całą potrzebną wodę. Mikrozraszanie podnosi wilgotność powietrza w szklarni. Krople wody są rozpraszane przez ruch powietrza i zamgławiają całą przestrzeń. Podobnie jak w przypadku podlewania ręcznego wadą zraszania jest ryzyko ataku chorób grzybowych.

Nawadnianie kropelkowe

Tego typu rodzaj podlewania pozwala na bardzo precyzyjne dozowanie wody do roślin. Jest to nawadnianie punktowe, które dostarcza wodę bezpośrednio do doniczek, skrzynek czy innych pojemników. Podstawową jego zaletą jest duża, w porównaniu do innych technik nawadniania, oszczędność wody nawet do 70% oraz precyzja, z jaką jest ona dostarczana do systemu korzeniowego roślin. Metoda ta pozwala też na duże ograniczenie koniecznego do podlewania czasu,  który wykorzystamy, np. na odpoczynek. Jeśli wybierzemy w pełni automatyczny system nawadniania to możemy bez stresu i konieczności proszenia innych o pomoc wyjechać na urlop.

Sztuczne nawadnianie szklarni przynosi za sobą wiele korzyści. Dlatego też warto zainwestować swoje pieniądze w dobrej jakości system nawadniania szklarni, taki jak np. System nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat. 

Photo by www.zanda. photography on Unsplash

Add Comment