Nawadnianie małej szklarni

18/2/21

Ze względu na zamknięte środowisko wilgotność i temperatura w szklarni muszą być stale kontrolowane, a uprawa musi być regularnie odżywiana. Nawadnianie w szklarni czy tunelu foliowym ze względu na zamknięcie systemu wymaga dużej precyzji.

 Uprawiając rośliny w szklarni musimy zadbać przede wszystkim o dostarczenie im odpowiedniej ilości wody. Dokładnie takiej ilości jakiej potrzebują. Należy też zadbać o właściwe, dobrze przepuszczające podłoże tak aby system korzeniowy był dobrze napowietrzony gdyż umożliwi to ich zdrowy wzrost. Oprócz dostarczenia wody do systemu korzeniowego powinniśmy również zadbać o utrzymanie właściwego mikroklimatu w całym pomieszczeniu.

 Jaki system nawadniania jest wobec tego najlepszy do szklarni?

Każda szklarnia wymaga jakiegoś systemu nawadniania, od najbardziej podstawowego do bardziej zaawansowanego. Kluczem jest wybór takiego, który byłby najbardziej odpowiedni dla nas. W zależności od tego czy chcemy zaoszczędzić czas czy pieniądze możemy wybrać jedną z poniższych metod podlewania:

Wąż ogrodowy lub konewka

Najprostsze rozwiązanie, które jest najtańszym sposobem nawadniania roślin w szklarni i jest to jego główna zaleta. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić pieniądze i lubisz spędzać czas z roślinami w szklarni dbając o ich podlewanie sam, to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Ten sposób nawadniania sprawdzi się w małych uprawach. Jest on jednak mało efektywny ponieważ wiąże się z dużymi stratami wody. Dodatkowo woda często osiada na liściach zwiększając ryzyko chorób grzybowych.

Najczęściej w szklarniach i pod folią stosuje się mikrozraszanie lub nawadnianie kropelkowe.

Mikrozraszanie, system zamgławiania

Działa najlepiej w przypadku dużych szklarni i rozwijających się sadzonek. Działa poprzez wypuszczanie drobnych kropelek wody na wierzchołki roślin. Utrzymuje świeżość liści, jednocześnie dostarczając całą potrzebną wodę. Mikrozraszanie podnosi wilgotność powietrza w szklarni. Krople wody są rozpraszane przez ruch powietrza i zamgławiają całą przestrzeń. Podobnie jak w przypadku podlewania ręcznego wadą zraszania jest ryzyko ataku chorób grzybowych.

Nawadnianie kropelkowe

Ten rodzaj podlewania pozwala na bardzo precyzyjne dozowanie wody do roślin. Jest to nawadnianie punktowe, które dostarcza wodę bezpośrednio do doniczek, skrzynek czy innych pojemników. Podstawową jego zaletą jest duża, w porównaniu do innych technik nawadniania, oszczędność wody nawet do 70% oraz precyzja, z jaką jest ona dostarczana do systemu korzeniowego roślin. Metoda ta pozwala też na duże ograniczenie koniecznego czasu podlewania,  który możemy wykorzystać, np. na odpoczynek. Jeśli wybierzemy w pełni automatyczny system nawadniania to możemy bez stresu i konieczności proszenia innych o pomoc wyjechać na urlop.

Automatyczne nawadnianie szklarni daje nam wiele korzyści. Dlatego też warto zainwestować pieniądze w dobrej jakości system nawadniania szklarni, taki jak np. System nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat

Photo by www.zanda. photography on Unsplash

Add Comment

You must login to add a comment. If you do not have an account, you may register for one. Registration is free!