Uprawa malin

19/2/21

Jeżeli hodujesz tylko jeden owoc w swoich ogródku, rozważ maliny.

Są łatwe w uprawie i szybko się rozprzestrzeniają z niewielką pomocą z Twojej strony. 

Maliny mogą jednak przenosić choroby więc dobrym pomysłem jest kupowanie certyfikowanych roślin wolnych od chorób w renomowanej szkółce, bez przesadzania ich z dziczy czy z podwórka sąsiada. Maliny dzielą choroby z pomidorami, ziemniakami i bakłażanami dlatego też nie sadź ich tam gdzie ostatnio rosły te rośliny.

Maliny tolerują gleby piaszczyste lub gliniaste pod warunkiem że ziemia jest dobrze zdrenowana. W wilgotnych, podmokłych glebach korzenie mogą zgnić w ciągu dosłownie kilku dni.

Nawadnianie jest jednym z podstawowych elementów sukcesu uprawy malin. Zbyt dużo wody i korzenie gniją, za mało i rośliny przestaną produkować owoce. Maliny potrzebują wody zwłaszcza gdy owocują. Najłatwiej jest podlewać je na tyle aby gleba była zawsze lekko wilgotna w dotyku, ale nie rozmoczona, błotnista. Nawadnianie od góry może rozprzestrzeniać choroby, więc jeśli to możliwe zastosuj nawadnianie kropelkowe np. takie jak Nawadnianie Tropf-Blumat lub węże pocące się. Metody te zmniejszają ryzyko chorób, a także minimalizują utratę wody w wyniku parowania.

Jeśli nadal jednak nie jesteś pewny czy tak podlane rośliny mają odpowiednią ilość wody zastosuj ceramiczny czujnik wilgotności gleby taki jak Blumat Digital.

Ten profesjonalny miernik pomoże Ci zmierzyć czy Twoje maliny są prawidłowo podlewane.

Dodaj komentarz

Musisz zalogować , aby dodać komentarz.