Jak pomóc roślinom domowym przetrwać zimę?

28/2/18

Gdy na dworze mróz miło jest posiedzieć w ciepłym domu i popatrzeć  na zieleń domowych roślin. Szczególnie w takich momentach cenimy sobie ich bliskość dającą nam uczucie kontaktu z naturą. Jest to taki miniaturowy zielony ogród, którego do wiosny nie znajdziemy za oknem. Abyśmy mogli cieszyć się pięknem roślin domowych musimy jednak właściwie o nie zadbać gdyż zima jest dla nich szczególnie trudnym okresem. Rośliny rosnące w pomieszczeniach, niezależnie od tego, czy przez cały rok są roślinami doniczkowymi, czy też przenieśliśmy je na zimę do domu, stają przed wieloma wyzwaniami. Zmieniające się temperatury w ciągu doby, suche powietrze z grzejników, krótkie dni z ograniczoną ilością światła,to mniej niż idealne warunki rozwoju dla roślin.

Po pierwszse dostosuj rytm nawadniania!

 Może to wydawać się niezgodne z tym co podpowiada nam intuicja, ale rośliny w pomieszczeniach potrzebują mniej wody w okresie zimowym jeśli nie stoją   zbyt blisko źródła ciepła lub nie stoją na parapecie podgrzewanym przez kaloryfer. Choć prawdą jest, że zimowe powietrze jest bardziej suche,   rośliny generalnie wolniej rosną w czasie zimnej pogody.W związku z tym potrzebują mniej wody, której przedawkowanie może doprowadzić do   gnicia korzeni. 

 Podlewając pamiętajmy aby używać wody o temperaturze powietrza, aby nie doprowadzić do szoku termincznego korzeni rośliny. Bardzo   wygodne w takiej sytuacji są nawadniacze Blumat, które pobierają wodę ze stojącego obok zbiornika, która stojąc długo ma temeraturę   otoczenia. Dodatkowo dozowniki dostarczają wodę do korzeni co zabezpiecza liście przed zalaniem co jest bardzo istotne w przypadku niektórych roślin np. fiołka alpejskiego.Podczas gdy większość roślin potrzebuje mniej wody zimą, nie czekaj, aż te stojące na parapecie stracą liście i zaczną wysychać, zanim podasz im coś do picia. Dla roślin na parapecie nawdniacze Blumat będą najlepszym rozwiązaniem, gdyż roślina sama pobierze sobie wodę ze zbiornika gdy jej potrzebuje nie czekając aż my się zorientujemy że zaczęła usychać.

Popraw wilgotność

Niska wilgotność jest prawdopodobnie największą utrudnieniem w przetrwaniu zimy. Poziom wilgotności w ogrzewanych domach może spaść nawet do 10 - 20%, a rośliny preferują poziom zbliżony do 50%. Jeśli masz nawilżacz w domu, ustaw je w pomieszczeniu w którym rośliny będą mogły z niego korzystać. Jeśli nie masz nawilżacza, będziesz musiał podnieść poziom wilgotności w inny sposób.

Możesz zgrupować rośliny blisko siebie aby mogły dzielić się produkowaną przez siebie i wydalaną przez liście wilgoci. Jeśli masz widne miejsce w łazience lub kuchni możesz tam ustawić rośliny, ponieważ jest tam najwięcej wilgoci pochodzącej z gorącej kąpieli czy gotowania. Inną dobrą opcją jest stara sztuczka umieszczania roślin na lub w pobliżu tacy z wodą. Tylko nie pozwól roślinom stać w wodzie. Podnieś dna doniczek ponad poziom wody, umieszczając np. kamienie w wodzie i stawiając doniczki na kamieniach.

Jeśli żadna z powyższych metod nie jest możliwa do wykonania zraszaj codziennie rośliny spryskiwaczem, może to być spryskiwacz Scheurich jeśli innego nie masz.

Zwróć uwagę na temperaturę

Większość roślin, podobnie jak ludzie, czuje się komfortowo w temperaturach w ciągu dnia pomiędzy 18 a 24 stopnia Celsjusza natomiast nocą powyżej10 stopni Celsjusza. Staraj się trzymać rośliny zdala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki, piekarniki, kominki i urządzeń elektronicznych oraz nie ustawiaj ich w przeciągu. Wahania temperatury mogą być równie szkodliwe jak długotrwałe okresy upału lub zimna.

Podążaj za słońcem

Zimą nie tylko jest mniej światła słonecznego, lecz także pada ono pod mniejszym kątem. Być może musisz przenieść rośliny doniczkowe do jaśniejszego miejsca lub nawet dodać sztuczne światło. Dobrym miejscem dla roślin będzie okno wychodzące na południe lub zachód, które przez cały dzień będzie jasne. Tylko nie ustawiaj roślin zbyt blisko zamarzniętej szyby. Obracaj doniczki, gdy je nawadniasz, aby wszystkie strony rośliny miały trochę słońca i aby rośliny rosły równomiernie, zamiast wyciągać się w stronę światła.

W słoneczne dni gdy temperatura jest około 10 stopni możesz wystawić  rośliny na balkon czy taras aby dostarczyć im trochę więcej światła. 

Dodaj komentarz