Zbiornik grawitacyjny

Z pytań jakie nam Państwo zadajecie wyciągnęliśmy wnioski, że podłączenie systemu do zbiornika z wodą nastręcza pewne problemy. Chcielibyśmy Państwu pomóc i  ułatwić podjęcie właściwej decyzji z tym związanej udzielając podpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jakiej wielkości zbiornik byłby najbardziej odpowiedni?

Pojemność zbiornika musi być dostosowana do rodzaju podlewanych roślin, ich wielkości i lokalizacji. Jeśli mamy już doświadczenie w ręcznym podlewaniu roślin to na tej podstawie możemy sobie wyobrazić ile wody nasze rośliny mogą wypić w ciągu jednego dnia. Jeśli codziennie rano dostarczamy im 15 litrów wody konewką to dzięki automatycznemu nawadnianiu ilość tej wody zredukujemy znacznie może o połowę albo i więcej, ale szacując wielkość zbiornika powinniśmy być raczej ostrożni i wybrać trochę większy zbiornik. Możemy założyć, że nasze rośliny dzięki automatycznemu nawadnianiu będą dziennie wypijały minimum 5 litrów wody. Jeśli nie będzie nas 14 dni to nasz zbiornik powinien być 14 x 5 litrów czyli min. 70 litrowy. Dla bezpieczeństwa lepiej w takim przypadku zastosować zbiornik o pojemności 100 litrów.

Dla niektórych roślin będzie to ilość wystarczająca, dla innych niestety zbyt mała. Jeśli mamy na balkonie czy tarasie surfinie i jest to strona południowa to może ta ilość okazać się niewystarczająca. Z naszych doświadczeń wynika, że zastosowanie zbiornika 60 litrowego do podlania 8 metrów surfinii na balkonie od strony południowo-zachodniej wystarczyło na 9 dni. Jeśli tych roślin jest mniej lub są to np. zioła, pelargonie to ich konsumpcja jest mniejsza i zbiornik może być mniejszy.

Możemy też jeśli mamy miejsce zastosować dwa mniejsze zbiorniki.

Jak zainstalować zbiornik. 

Pierwsza zasada w instalacji zbiornika to umiejscowienie na właściwej wysokości. Zbiornik musi być umieszczony powyżej roślin tak aby siła grawitacji wytworzyła właściwe ciśnienie wody. Wysokość umiejscowienia zbiornika obliczamy na podstawie długości naszej instalacji. Musi być on umieszczony powyżej najwyżej znajdującej się rośliny o 10 cm na każdy metr instalacji. Jeśli nasza instalacja znajduje się na podłodze naszego tarasu i ma długość 10 metrów to zbiornik musi być na wysokości min. 1 metra powyżej roślin. Jeśli instalacja ma długość 5 metrów i jest na balustradzie balkonu to zbiornik powinien się znaleźć 50 cm powyżej tej balustrady.